Nezařazené

Čo je to vlastne živnosť? Pozrime sa na tento pojem bližšie

Podnikanie možno nazvať aj ako živnosť, čiže činnosť alebo poskytovanie služieb, ktoré sa človek rozhodne vykonávať dobrovoľne, na vlastnú zodpovednosť, čiže samostatne s tým, že za prevádzkovanie očákavá určitý finančný zisk od verejnosti, konkrétne od svojich zákazníkov. Avšak aj živnostník sa musí riadiť zákonnými osnovami, respektíve musí dodržiavať živnostenský zákon. Živnosť je pritom iba jedna zo štyroch možností týkajúcich sa podnikania v našej krajine. No je jedna z najčastejších. Pod pojmom živnosť či živnostník si však nepredstavíme iba jeden variant podnikateľa, ale aj túto činnosť možno rozdeliť na viacero typov a to:

opravář

•         Voľná živnosť
•         Remeselná živnosť
•         Viazaná živnosť

V posledných dvoch bodoch má ich prevádzkovateľ, teda živnostník, povinnosť preukázania sa odbornou spôsobilosťou v jeho odbore podnikania, výnimkou je iba prvý bod, teda voľná živnosť. Možno ale nastane omyl alebo určité nedorozumenie v tom, ktorý odbor možno označiť za živnostenský a ktorý nie, na základe podobnosti týkajúcej sa opisu pojmu živnosť, ktoré tak budia totožný dojem samostatnej činnosti. No pozor, tieto odbory a činnosti nie sú považované za živnosť, respektíve nemôžu byť zaradené do živnostenského listu, týchto odoborníkov tak nemožno označovať ako živnostníkov:

•         Lekár, znalec, advokát, veterinár, tlmočník, architekt, geodet, prevádzkovanie hazardných hier, činnosť bánk, lesník, poľnohospodár, verejná vnútrozemská, vodná, bežná motorová a autobusová doprava, či kontrolór emisií vozidiel.

instelatér

V prípade rozhodnutia o začatí živnostenskej činnosti je potrebné nahlásiť sa na okresnom úrade, konkrétnejšie do úseku odbor živnostenského podnikania. K tomuto bežnému právnemu postupu bude potrebné predložiť všetky súvisiace prílohy, čiže aj doklad o odbornej spôsobilosti a súhlas zodpovedného zástupcu.