Rubriky
Zvieratá

Najvyššie zviera sveta – žirafa

Žirafy sú jednou z dominánt Afriky. Rozdeľujú sa do 9 poddruhov podľa oblasti Afriky, kde ich možno nájsť a taktiež podľa unikátného zafarbenia ich tiel a rozličných škvŕn, ktoré majú na svojej koži. Žirafy sú najvyššie cicavce na Zemi a žijú v savanách, v polopúšťach a na otvorených lesných plochách.
 
Prečítajte si zaujímavé fakty o žirafách žijúcich v Afrických savanách a stepiach, ktoré ste možno nikdy nevedeli. Poďme na to.
Žirafí jazyk je taký dlhý, že si mohli olízať každú časť tváre, vrátane uší.
 Žirafy v Afrike.jpg
Žirafa spí menej ako dve hodiny denne.
Obľúbené jedlo žirafy je akácia. Páčia sa im tiež listy mimózy a marhúľ.
Zvieratá môžu jesť pichľavé rastliny bez toho, aby sa sami zranili, pretože vnútorný povrch ich úst je tvrdý.
Žirafa nepije príliš veľa vody a bez vody môže prežiť dlhšie ako ťava.
 
Keď pijú vodu, musia si roztiahnuť nohy, aby dosiahli hladinu vody, pretože ich krk je dlhší ako ich predné končatiny. Toto držanie tela je nebezpečné, pretože žirafa stráca svoju stabilitu, nevidí blížiace sa dravce a nedokáže dosiahnuť rýchlosť potrebnú na to, aby utiekla z nebezpečenstva.
Najhoršími nepriateľmi žirafy sú levy a krokodíly.
Ich srdce je dlhé 2 stopy a váži až 20 libier. Toto veľké a silné srdce pumpuje 75 litrov krvi každú minútu.
 
Žirafy majú jeden z najvyšších krvných tlakov v živočíšnej ríši kvôli ich výške a veľkosti srdca.
Každá žirafa má špecifickú distribúciu škvŕn. Vedci môžu identifikovať rôzne žirafy pozorovaním ich individuálnych spotových vzorcov.
Žirafa má v krku sedem stavcov rovnako ako ľudia, ale v žirafách sú oveľa väčšie (jeden stavec má 5 palcov).Žirafa kŕmenie.jpg
 
Mladá žirafa začína svoj život padaním na zem z výšky 6 stôp.
Väčšina žiráf má na čele 2 až 4 rohy.
Žirafy môžu bežať až 35 míľ za hodinu na krátku vzdialenosť.
Žirafy žijú vo voľnej prírode 10 – 15 rokov a asi 25 rokov v zajatí.

Rubriky
Zvieratá

Malé zvieratko s veľkým problémom

Na svete existujú ľudia, ktorí sa skrátka jedného dňa rozhodli, že si zadovážia malého nenáročného tvora. Buď sa rozhodli pre laboratórnu myšku alebo si ich srdce získal maličký škrečok, ktorého zbadali sladko spinkať v rohu klietky v špecializovanom obchode. Aj ja som presne z tých ľudí. Keď ma to jedného dňa pochytilo, už som nevedela prestať. Stále som musela niečo chovať, pretože bez týchto malých drobcov sa mi zdalo, že môj byt je veľmi prázdny. Je to skutočne veľmi milé, ak počujete tiché šramotenie v klietke niekde v rohu miestnosti a viete, že váš miláčik je tam s vami. škrečok žerie jahodu.jpgAvšak, počas tohto dlhého obdobia (ktoré, mimochodom, ešte stále trvá), som sa musela naučiť, že aj moji drobci môžu trpieť rôznymi nepríjemnými ochoreniami a hoci starostlivosť o nich nie je náročná, aj to málo je potrebné dodržiavať, aby sa dalo predchádzať problémom.
Tieto malé zvieratká sú v podstate dosť náchylné na rôzne druhy ochorení. Len málokedy som mala tú česť so silným a odolným tvorom, ktorý mi zaspal už navždy len kvôli starobe. Niektorí skrátka majú na určité ochorenia predispozície a s tým sa jednoducho nedá nič urobiť. Avšak, existujú ochorenia, ktorým sa reálne predchádzať dá. A práve na tie by som vás teraz chcela upozorniť.
Hnačka je jedno z ochorení, s ktorým som sa stretla už niekoľkokrát. Zväčša ide o to, že škrečkovi podávate stále iba rovnaké krmivo, chováte ho v príliš teplom a vlhkom prostredí alebo má váš miláčik k dispozícií znečistenú vodu. Toto ochorenie sa prejavuje mäkkou a tekutou stolicou, ale škrečkovi sa dá pomôcť tým, že ho vezmete k veterinárnemu lekárovi.škrečok v kokosovom orechu.jpg
Nie je ničím nezvyčajným, ak sa u vášho hlodavca vyskytnú problémy s chrupom. Keďže ide o zvieratko, ktorému zuby stále narastajú, je veľmi dôležité aby ste mu do klietky umiestnili rôzne predmety na obhrýzanie. V prípade, že škrečok nebude mať k dispozícií žiadne drievko, o ktoré by si mohol zuby obrúsiť, po čase môže mať veľmi veľké problémy s jedením tvrdej stravy a napokon bude nutné navštíviť veterinára, ktorý mu zuby bude musieť skrátiť.
Hoci sme si bližšie popísali iba dve najčastejšie ochorenia, vášho drobca môže postihnúť aj zápal pľúc, kožné ochorenia, zlomeniny končatín, či dokonca zápal mozgových blán. Práve preto by ste si mali dať záležať a svojmu zvieratku poskytnúť čo najlepšiu starostlivosť, aby u vás prežil len tie najlepšie chvíle až do samého konca.