Nezařazené

Oceán pomáha s autizmom

Moderná neuroveda a kognitívna psychológia už dosiahli značný pokrok v pochopení toho, prečo pobyt v alebo v blízkosti vody je taký prospešný pre duševné a fyzické zdravie človeka, ale stále majú nejaké zázraky na vysvetlenie. Jedným z nich je nepochybne pozitívny vplyv vodných cvičení na autistické deti. Tento prístup nielen rozvíja plavecké zručnosti mladých pacientov, posilňuje svaly a zlepšuje vestibulárny aparát, ale tiež pomáha deťom dosiahnuť pokojnejší postoj k iným ľudom a tiež aktívne iniciovať a udržiavať očný kontakt po dlhšiu dobu.

batole

Surfers pre autistov
· Deti s klasickými príznakmi autizmu – neschopnosť sústrediť sa, obmedzené komunikačné zručnosti a schopnosť formulovať myšlienky, opatrnosť voči ostatným, nedostatok sociálnych zručností a neadekvátne reakcie, ťažkosti s vytvorením osobného uchytenia, rovnako ako s pocitom, že žijú vo svojom vlastnom uzavretom svete, s nadmerne akútnou citlivosť na svetlo, zvuky, pachy, opakujúce sa pohyby, záľubu v rituálne typu správania – zvyčajne sa boja vody.. Avšak, ak napriek tomu vstúpia do oceánu surfovaním alebo veslami, nastane niečo prekvapujúce. Deti, ktoré sa zriedkavo usmievajú a rozprávajú málo, na ceste k pobrežiu, jazdia na vlnách, začnú sa usmievať široko a úprimne. Zdá sa, že sa dostali von zo škrupiny svojho vnútorného sveta.

· V súčasnej dobe mnoho teórií sa snaží vysvetliť, prečo sa to deje: voda stimuluje vizuálne podnety dieťaťa, voda poskytuje „bezpečné a podporné prostredie“. Podľa University of Illinois, vývoj nových pohybových schopností, ako je plávanie, surfovanie môže vyvolať na ľudský nervový systém veľmi rozmanité účinky, ako je zvýšenie prietoku krvi do oblastí, kde sú najdôležitejšie neuróny a prispieť k reštrukturalizácii abnormálnej štruktúry v prednej časti mozgu.

kluk

· Ale to nie je všetko. Surfovanie môže viesť k skutočnému emocionálnemu prelomu autistických detí, preniknúť do ich ochranného krytu a možno ich spojiť medzi sebou a okolitým svetom. Pokúša sa udržať rovnováhu na doske, dieťa sa stáva viac zamerané, čo spoľahlivo udržuje jeho pozornosť v súčasnosti.