Fajčiari opäť doplatia na svoj zlozvyk

Fajčenie je jednou z nerestí, ktoré pestujeme aj u nás. Fajčiari pritom prichádzajú o nemalé peniaze. Rozhodnutie či prestanú je pritom iba na nich. Fajčenie škodí zdraviu. Tento výrok ste počuli už asi milión – krát. Je to pravda, fajčiari sú ohrozená skupina. Okrem toho zdravie ohrozujú nielen sebe ale aj svojmu okoliu. Niet sa čo čudovať. Dym z cigariet sa rozptyľuje do ovzdušia a v prípade fajčenia vo vnútorných priestoroch je to nepríjemne poznať. Ťažký vzduch v miestnosti ohrozuje nielen dospelých ale aj deti, ktoré sa v týchto miestnostiach zdržiavajú. Prichádzajú zdravotné problémy, ktoré si pýtajú svoju daň nielen na zdravý ale aj na peňaženke. 

fajčenie nesvedčí telu ani peňaženke

Pri aktuálnych cenách tabakových výrobkov na Slovensku minie priemerný fajčiar, ktorý denne vyfajčí krabičku cigariet zhruba 156 eur mesačne. Od budúceho roka nás opäť neminie zdražovanie tabakových výrobkov, takže táto suma ešte porastie. Ak sa niekto ohradzuje tým, že 160 eur predsa nie je veľa, ročne to vychádza na viac ako 1800 eur. A to už je slušná kopa peňazí. Iný prípad je domácnosť kde fajčia obaja partneri. Je totiž viac ako pravdepodobné, že ak fajčí jeden z partnerov, fajčiarom bude aj ten druhý. Takto sa dostávame na sumu 3600 eur ročne. Za to by sa dala kúpiť luxusná dovolenka v Karibiku alebo slušné ojazdené auto. 

cigareta

Ak sa teda chystáte zlepšiť rodinný rozpočet, rozhodne ako prvé siahnite na svoje neresti. Bohužiaľ popri cigaretách je ďalším nezdravím ,,koníčkom,, alkohol. Od príležitostného pitia, k pravidelnému sa dá dostať jednoduchou cestou. Odvykanie od zlozvykov je naozaj ťažkou výzvou a na tejto ceste budete potrebovať oporu v rodine. Najdôležitejším faktom pri odvykaní od fajčenia je správne nastavenie v hlave. Celý proces môže trvať niekoľko mesiacov. Výsledný efekt je ale oveľa dôležitejší. Nakoľko popri nesprávnych stravovacích návykoch je fajčenie cigariet násobením rizika vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Okrem toho zaťažujeme a zanášame pľúca. Zdravie by malo byť na prvom mieste, rozhodnutie prestať fajčiť by ale malo mať hlbší než ekonomický prospech.