Nezařazené

Analýza moču

Ak je moč podobný silnému zelenému čaju, nie je vylúčená hepatitída, cirhóza pečene, deštrukcia červených krviniek pri autoimunitných alebo toxických léziách. Farba masla? Lekár bude mať podozrenie na zápalové ochorenie obličiek – glomerulonefritídu . Existujú tiež nebezpečné zmeny farby: ružovo-červená – kvôli príjmu niektorých liekov, načervenalý – ak ste jedli mrkvu, repu, jahody.

wc

1. priehľadnosť
Rezy a vločky sú dôkazom zápalu obličiek alebo močových ciest.
2. Reakcia (pH)         
Neutrálna alebo zásaditá reakcia moču nastáva pri infekciách močových ciest a vegetariánom.
3. Hustota (špecifická hmotnosť)     
1018-1025     
Rýchlosť sa zvyšuje s dehydratáciou a zvýšenou hladinou cukru v krvi. Pokles hustoty moču sa môže vyskytnúť v prípade zlyhania obličiek , zápalu obličiek alebo keď pacient pil príliš veľa vody.

4. Proteín       
Nie viac ako 0,033% 
Stáva sa to viac počas infekcie, zápalových a imunologických ochorení obličiek, zlyhania obličiek alebo jednoducho po silnej fyzickej námahe.
5. Červené krvinky    
Ak v zornom poli existuje až 100 červených krviniek (mikrohematúria), naznačujú to zápalové a imunologické ochorenia obličiek, urolitiázu, rakovinu obličiek alebo závažnú infekciu. Ak je viac ako 100 (hrubá hematúria), moč je zafarbený na červeno – existuje zápalové ochorenie obličiek alebo krvácanie .
6. Biele krvinky         

Zvýšenie počtu leukocytov v moči (leukocyturia) naznačuje zápal obličiek a močových ciest, cystitídu , prostatitídu a imúnne poškodenie obličiek.
Analýza moču je predpísaná, keď sú výsledky podozrenia  všeobecnej príčiny: nie je zjavná patológia, ale leukocyty a erytrocyty sú mierne zvýšené. Na objasnenie je potrebný moč. Ak je jeden alebo viac parametrov zvýšený, existuje patológia.
 zkumavky
 
Najčastejšie alarmy:

  • 1010-1012. Hustota moču sa rovná hustote krvnej plazmy . K tomu dôjde, ak pacient užíval diuretiká alebo  pyelonefritídu  mimo akútnej fázy alebo zlyhania obličiek.
  • 1002-1008. Hustota moču je menšia ako hustota krvnej plazmy (hypostenúria). Existujú príznaky závažnej pyelonefritídy .
  • viac ako 1025. S najväčšou pravdepodobnosťou je krv dramaticky kondenzovaná – to sa deje s dehydratáciou.