Nezařazené

Hodnoty a ciele Európskej únie

Tento rok v máji sme oslavovali Deň Európy, teda 15 rokov od vstupu do Európskej únie. Toto spoločenstvo má 28 členov, ktoré držia pokope a navzájom sa podporujú. Ciele únie preto sú:

brexit

Keďže vždy ide o ľudí, tak hlavným bodom je presadzovanie mieru, blaha a hodnôt občanov. To znamená, že máme zaistené svoje práva. Druhým bodom je zaistenie slobody, bezpečnosti a spravodlivosti bez vnútorných hraníc. Vďaka tomu máme Schengenské hranice a pri cestovaní do susedných krajín si nemusíme vybavovať víza, ale pokojne nám stačí preukaz totožnosti – občiansky preukaz. Ďalej nám pomáhajú k trvalo udržateľnému rozvoju založenému na vyváženom hospodárskom raste a stabilite cien. Ochranu kultúry a jazykov určitých krajín. Tvorbu menovej únie, vďaka jednotnej mene – euro. Ochranu životného prostredia.

eura

Čo sa týka niektorých bodov, nie vždy ich dokáže Európska únia ukorigovať.
K hodnotám patria ľudská dôstojnosť, sloboda, rovnosť, právny štát, demokracia a hlavne ľudské práva. Všetky štáty EÚ sa pri vstupe zaviazali dodržiavať tieto hodnoty, pretože určujú náš spôsob života. Poďme si vysvetliť jednotlivé body:
Ľudská dôstojnosť – je to základný pilier a hlavne, dôstojnosť človeka je nedotknuteľná. Každý ju musí chrániť a rešpektovať. Patrí to k základným právam.
Sloboda – dáva každému občanovi niekoľko práv slobody. A to: slobodu myslenia, osobného života, náboženskej náklonnosti, zhromažďovania, ale aj pohybovania sa v rámci EÚ. Tieto hodnoty zabezpečuje Charta základných práv Európskej únie.
Rovnosť – a to pri právach pre všetkých občanov. Rovnosť medzi ženami a mužmi je zásadná vo všetkých krajinách spolku. Rovnosť by mala platiť vo všetkých oblastiach, predovšetkým pri platoch. Nie vo všetkých štátoch je to zásadou, no každým rokom sa to mení k lepšiemu.

Demokracia – demokracia je vláda ľudu. Teda každý občan má aj politické práva. Môže voliť, môže byť zvolený do európskeho parlamentu alebo do inej funkcie v danom štáte.