Nezařazené

Utekať sa neoplatí


Svoje auto zaparkujete na parkovisku pred nákupným centrom. Pekne ho zamknete a idete pokojne nakúpiť. Vraciate sa s plným nákupným košíkom, keď si zrazu všimnete, že do vášho auta niekto „nabúral“. Tak takúto situáciu zažilo asi mnoho vodičov. Teraz však nastáva otázka, „čo robiť“.

silueta
 
Odkaz za stieračom nemusí stačiť
 
Pokiaľ sa vám takáto nepríjemnosť stane, povinnosťou dotyčného, ktorý vaše auto nabúral, alebo iba poškriabal, je ostať na mieste, a to až do vášho príchodu. Populárne odkazy za stieračom z telefónnym číslom, v skutočnosti pred zákonom neobstoja. V momente, keď dotyčný odíde, je toto konanie považované za útek z miesta nehody. Papierik totiž nemusíte nájsť, môže ho odfúknuť vietor, alebo niekto z aktívnych občanov zavolá políciu skôr, ako stihnete dotyčného kontaktovať. Takže ak niekomu nabúrate auto vy, určite ostaňte na mieste.
 
Utiecť sa neoplatí
 
Každý kto utečie z miesta nehody porušil zákon. Ak by ste boli vy, alebo človek, ktorý spôsobil škodu vám nájdený, hrozí mu pokuta až do výšky 1 600 eur a odobratie vodičského oprávnenia na jeden rok.

nehoda
 
Ako to dokázať
 
Ak sa vám stane, že svoje auto nájdete v takomto stave a páchateľa nikde, určite nečakajte so zavolaním polície. Vinník môže byť nájdený na základe výpovede svedkov, poprípade podľa kamerového záznamu. Dokazovanie samozrejme nemusí byť vždy jednoduché. Ak by ste napríklad na základe očitých svedkov našli dotyčného „páchateľa“, na jeho aute musia byť viditeľné znaky po oškretí, alebo iný dôkaz. Inak mu len ťažko dokážete, že sa v čase nehody nachádzal na danom mieste.
 
Škodová udalosť vyriešená za pár minút
 
Pokiaľ je škoda na vašom, alebo inom vozidle malá, nemusíte ani volať policajtov. Všetko sa to dá vyriešiť v pokoji, podpísať niekoľko papierov a škoda bude uhradená zo zákonnej poistky. V každom prípade, si vždy pre istotu zhotovte aj niekoľko fotografií. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať.