Schody bez zábradlia sú životu nebezpečné

Schodiská sú takmer v každom bytovom dome, v obchodných centrách, v administratívnych budovách a podobne. Prechádzame po takmer každý deň, opierame sa o zábradlie a dôverujeme jeho bezpečnosti. Ide totiž o prvok, ktorý musí mať každé schodisko, aby spĺňalo kritériá bezpečného prechodu. Chráni nás pred pádom z výšky, keďže schody prekonávajú určitý výškový rozdiel. Normy určujú aj jeho výšku, rozmer či veľkosti medzier medzi jednotlivými stĺpikmi, ktoré tvoria nosnú konštrukciu zábradlia.

stairs-2203730_640

Zábradlie na schody sa osadzuje s ohľadom na jeho dizajnové prevedenie, môže byť klasicky z dreva, ocele, hliníka či nerezu. Každý zo spomínaných materiálov má svoje plusy, no asi najlepšie z toho vychádza nerez. Ide totiž o materiál, ktorý je nadčasový, estetický, dizajnovo veľmi tvárny a moderný, má dlhú životnosť a nároky na zabradlie na schody jeho ošetrovanie sú takmer nulové. Prispôsobiť sa dá takmer každému architektonickému štýlu, stavbám dodá nádych originality a zviditeľní tie prvky, ktoré sú zaujímavé. Môže byť v matnom alebo lesklom vyhotovení, zábradlie z neho sa dá vyrobiť zo samotných stĺpikov alebo nosné stĺpiky je možné vyplniť sklom. Sklo, ktorým sa medzery vyplnia, je bezpečnostné, jeho prevedenie môže byť priehľadné alebo matné či polepené nejakým polepom alebo vzorované. Nerezové stĺpiky sú výbornou voľbou použitia do exteriéru alebo interiéru, treba však mať na pamäti, že do vonkajšieho prostredia treba zvoliť pevnejší typ ocele, lebo musí dlhodobo odolávať vplyvu poveternostných podmienok ako je dážď, mráz či slnečné žiarenie. Ošetrovanie tohto druhu materiálu je jednoduché, pravidelne z neho treba odstrániť nečistoty a preleštiť ho špeciálnymi prostriedkami na to určenými.

stairs-925509_640

Toho zábradlie vydrží dlho v rovnakom stave ako pri jeho montáži, bude slúžiť na to, na čo je primárne určené, teda na bezpečný prechod ľudí po schodoch, aby sa mohli oň bez obáv oprieť, ak je to potrebné. Vyššia obstarávacia cena zábradlia z nerezu sa vám vráti v jeho dlhovekosti a stálosti tvaru.