Nezařazené

Prekonajte jet lag!

Stretli ste sa týmto pojmom? Alebo sa len s údivom pozeráte na to, čo vlastne jet lag znamená? V nasledujúcich riadkoch vám prinesieme trochu viac svetla do tejto problematiky. Každé telo má svoj vlastný biorytmus. Ľudské telo vie, kedy je čas zobudiť sa, zaspať a v neposlednom rade vie aj to, v akom čase vykonávať potreby. Hoci nemáte fixne stanovený harmonogram, telo aj tak približne vie, čo sa bude diať počas nasledujúcich 24 hodín.

dubaj

Ak cestujete na väčšie vzdialenosti, tak vás čaká aj zmena časového pásma. Takáto náhla zmena môže s vašim organizmom zamávať. Jet lag, čiže pásmová choroba má u každého človeka individuálny charakter. Je všeobecne známe, že telo sa ľahšie prispôsobuje, ak letíte na západ. V prípade letu smerom na východ telo zažíva menší šok. Organizmus človeka sa vyrovnáva jeden deň s jedným časovým pásmom.

Ako tomu zamedziť?

Keď prídete do vytúženého cieľa, môžete cítiť únavu a závraty, čo nie je veľmi príjemné. Taktiež môžu prísť problémy s pamäťou alebo s koncentráciou. Samozrejme, netreba opomenúť ani tráviace problémy, ktoré sužujú väčšinu cestujúcich.

pláž

1. Žiadny alkohol a káva

Rozhodnete sa vyhýbajte alkoholu. Vášmu telu utŕžite obrovskú ranu. Alkohol vás dehydruje a budete ešte viac malátny. Káva nie je najvhodnejším spoločníkom, pretože vám počas dlhých letov nedovolí zaspať. Odporúčame vyhýbať sa cole alebo energetickým nápojom. Vhodnou variantou je pitie dostatočného množstva vody. Ideálne je, ak pijete teplú alebo vlažnú vodu, ktorá podporí trávenie.

2. Pohyb je kľúčový

Dlhý let so sebou prináša viacero rizík, ktoré sú spojené najmä so stúpajúcim rizikom vzniku trombózy. Aj keď trombóza nie je vo vašej rodine genetická, nie ste tehotná, neholdujete fajčeniu, netrpíte obezitou alebo srdcovými problémami, aj tak nezanedbávajte pohyb. Môžete sa prechádzať priamo v lietadle alebo vyskúšať cviky, ktorými uvoľníte krčnú chrbticu alebo rozhýbete členky.

3. Zamerajte sa na lety, vďaka ktorým prídete do cieľa počas dňa

Je všeobecne známe, že pásmová choroba sa zvláda lepšie vtedy, keď do cieľovej destinácie dorazíte počas dňa. Aj keď ste unavený, nechoďte hneď po príchode spať, ale čakajte až do zatmenia. Lepšie sa adaptujete na miestny čas.