Príliš drahé lieky

Aby sme si mohli dovoliť lieky, musíme si na ne zarobiť. Takmer za každý liek sa dopláca niečo zdravotnej poisťovni. Už len málo liečiv je takých, ktoré sú úplne zadarmo. Tento problém sa už dlhodobo prejavuje v tom, že niektorí ľudia si musia vyberať, či si kúpia dané lieky alebo sa radšej zmieria so svojím zdravotným stavom. Pokiaľ to nie je stav, že ich priamo ohrozuje na živote, tak sa s tým dá žiť. No a práve pri týchto problémoch sa často vyskytuje to, že aj cena liekov neklesá, ale skôr stúpa, pretože nezachraňujú životy, ale len skvalitňujú prežitý čas na tejto zemi.

doctor-1228627_1920

Prinášam vám však šokujúce zistenie, na ktoré som prišla. Na svete sú vyvinuté aj generiká, ktoré nahrádzajú tieto drahé lieky. Teda čo sú to generiká LacneGenerika? Sú lieky, ktoré obsahujú presne tie isté látky, ktoré obsahujú aj originálne liečivá, no s tým rozdielom, že ich cena je neporovnateľne menšia ako pri originálnych liekoch. To znamená, že môžete zaplatiť za daný liek oveľa menej ako ste si v skutočnosti mysleli, stačí len hľadať jeho generikum.

Aký je dôvod toho, že sú tieto generiká také lacné? Nie je to podvod alebo nejaké obalamutenie, či len placebo?

medications-257333_1920

To určite nie. Dôvodom je to, že firma, ktorá vyrábala a vyvíjala dané originálne liečivá musela platiť obrovské sumy za vývoj týchto liečiv. Nie vždy sa liek podarí vyvinúť, vymyslieť na prvý pokus a preto v cenách týchto originálnych liekov sa skrývajú aj náklady na vývoj produktov, ktoré si v konečnom dôsledku kupujeme. V prípade generík nemusíme platiť za tento vývoj, pretože ten bol už uskutočnený a daná firma len prebrala patent – postup na výrobu daného liečiva, pretože tak mohla učiniť v dôsledku vypršania dátumu daného patentu. To znamená, že jej náklady sú neporovnateľne menšie a tým pádom aj cena za samotné liečivo je menšia. Im sa to oplatí a pacientom sa to oplatí ešte viac, pretože si nemusia priplácať za drahé lieky, keď tieto urobia tú istú službu ako aj tie originálne.