Nezařazené

Najradšej by ste im dali všetko, ALE…

Väčšina detí používa ako zbraň srdcervúci plač, ktorý sa spustí uprostred nákupného centra, alebo neodolateľné,,psie oči“ ktorým zvyknú podľahnúť najmä mladý oteckovia. Nepochybne, väčšina rodičov by svojim ratolestiam dala všetko, čo im vidia na očiach, no bolo by to vážne dobré?

narozeniny

Ani náhodou sa nesnažíme povedať, že by ste mali svoje deti vychovávať na vojenský spôsob. Avšak, keď ich rozmaznáte, môže sa to nepekne obrátiť proti Vám. Deti zvyknuté, že dostanú po čom im srdce volá, Vám začnú ľahko skákať po hlave, pretože aj malé dieťa si vie uvedomiť, že má nad Vami moc a Vy pomaly ale isto strácate svoju rodičovskú autoritu.

Dieťa, ktorému nie je dopriate všetko na Vás síce bude chvíľu krivo pozerať, no pokiaľ nepodľahnete tomuto druhu citového vydierania, a budete silný rodič aj s urazeným dieťaťom, svoje výsledky to naozaj prinesie. Deti s takýmito rodičmi si hračku, plyšové zvieratko či iné veci totiž vážia omnoho viac, keď vlastnia obmedzený počet. Naopak, deti, ktorým sa takejto odmeny dostane pri každej nimi vybranej príležitosti, si nerobia ťažkú hlavu z pokazenej hračky.

kostky

Ďalšou, osobitnou kapitolou týkajúcou sa detí sú mobily, tablety a iná technika. Pokiaľ chcete svojim deťom dať vážne všetko, treba sa tu zamyslieť viac a hlavne myslieť do budúcna. Vážne Vášmu dieťaťu viac pomôže ten tablet, pretože ho má aj Janko a Eliška zo škôlky? Alebo naopak si naň vytvorí návyk a bude mať problémy so sústredením v budúcnosti? Niet pochýb, že dnešná technika je úžasná vec a život nám uľahčuje, no každý musí uznať, že pred desiatimi, pätnástimi rokmi bolo detstvo bez takejto techniky lepšie.

chlapec

Okrem pokory, váženia si vecí je ďalším nesporným argumentom pre častejšie hovorenie slova,,Nie.“ Vašim ratolestiam to, že keď väčšina detí nedostane všetko naservírované na zlatej tácke, je nútene rozmýšľať viac kreatívne. Pokiaľ na toto budú zvyknuté, možno práve Vy doma vychováte ďalšieho mladého vynálezcu, vývojara a podobné profesie, ktoré sú v 21. storočí nesmierne vážené.