Nezařazené

Závislosť na mobilnom telefóne

V dnešnej uponáhľanej dobe sa čoraz viac ľudí stáva závislými na svojich inteligentných telefónoch. A to aj tak, že mnohé príznaky sú porovnateľné s emóciami človeka závislého napríklad na výherných automatoch. Najväčším problémom pri závislosti na mobilnom telefóne je tá skutočnosť, že narúša medziľudské vzťahy.
telefonování v oblacích
Takto závislí človek totiž práve pokrivkáva v tom, čo by mobilné telefóny mali uľahčovať a to v komunikácii. Na svojich blízkych a priateľov, závislí nemá čas, nevenuje im potrebnú pozornosť a komunikácia s nimi je veľmi strohá a mnohokrát je ani nevníma. Ide o podobnú závislosť a návykový proces ako pri hraní na automatoch alebo počítačových hrách.
hra na mobilu
Varovné signály
§ Závislosť na veci, ktorú každý deň používame, je veľmi ťažké odhaliť. Na rozdiel od alkoholu alebo hazardu, používanie telefónu totiž patrí ako k súkromným tak pracovným činnostiam. Telefón len ťažko zahodíte len preto, aby ste sa zbavili a skoncovali so závislosťou.
§ Jedným z príznakov začínajúceho problému je nutkavé používanie mobilného telefónu bez reálneho dôvodu.
§ Bez mobilného telefónu alebo bez signálu sa potom dotyčný cíti nesvoj a pociťuje ako napätie, tak úzkosť.
§ Závislí človek si je mnohokrát aj sám vedomý, že po telefóne siaha častejšie ako by mal a ako je nevyhnutné. Je dôležité si uvedomiť a spočítať, koľko času s mobilom v ruke strávite. Je tiež veľmi vhodné a dôležité stanoviť si čas, kedy mobilný telefón nebudete používať vôbec.
telefon v ruce
Nomofobia
§ Nižšie uvádzame niekoľko príznakov, na ktorých sa dá ľahko spoznať, že máte problém so závislosťou na mobilnom telefóne.
§ Nervozita, ak nemáte telefón ihneď po ruke.
§ Neustála kontrola, či nemáte novú správu alebo iný kontakt.
§ Máte veľkú potrebu ihneď reagovať na sebe menšiu správu a automaticky očakávate rovnako rýchlu reakciu.
§ Nastáva u Vás panika, keď si zabudnete nabíjačku alebo je mobil vybitý.
§ Nervozita v oblastiach bez signálu, ktorá prechádza až v úzkosť.
§ Vašej blízki a priatelia si neustále sťažujú, že stále sledujete svoj mobilný telefón.
§ Skoro všetky Vaše voľné chvíle vypĺňate hraním sa s telefónom, ide napríklad o hry, písanie nedôležitých správ alebo volanie z nudy.