Vznik nepríjemných varixov, čiže kŕčových žíl

K najviac rozšíreným ochoreniam civilizovaného sveta môžeme bez pochybností zaradiť takisto kŕčové žily. Najčastejšie sa s nimi stretávame v oblasti dolných končatín a sú známe tiež ako varixy http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php, pričom je pomerne známe, že najviac postihnutými sú ženy a ľudia vo vyššom veku. Ojedinele vznikajú tiež u detí, pričom naopak rizikovou skupinou sú tehotné ženy.

smutná žena

Príčina, prečo vznikajú,.. no tých dôvodov je samozrejme viac. Vo všeobecnosti ale stojí za to poukázať na fakt, že táto choroba sa vyskytuje len u ľudí, čiže u vzpriamených tvorov, nielen kvôli vzpriamenej postave, no v neposlednom rade aj kvôli nášmu sedavému spôsobu života.

V prípade kŕčových žíl síce vravíme o probléme, ktorý je viditeľný a teda estetický, no pozornosť sa im musí venovať práve kvôli možnosti vzniku ťažších komplikácií, ktoré ak budú intenzívnejšie, môžu výrazne narušiť náš každodenný život.

https://youtu.be/9UY_VjIwLI0

Ako však bolo načrtnuté, dosť podstatným faktorom v tomto prípade býva vek.

  • Štatistiky hovoria jasne, postihujú cca 70 % ľudí vo vekovej hranici 70 rokov, no samozrejme asi 30 % patrí tiež mladším ročníkom (od 30 do 70 rokov).
  • Takisto je vhodné vedieť, že u niekoho vznikajú na základe určitých škodlivých faktorov, u iného je to skôr genetické problém, v takom prípade sú vrodené.
  • Často postihnutými sú tiež ženy v tehotenstve.

Poďme sa na príčiny vzniku varixov pozrieť trochu konkrétnejšie, aké sú najznámejšie faktory?

žena s cigaretou

Spomenutý bol vek a vo všeobecnosti ženské pohlavie (tehotenstvo, pôrod, antikoncepcia). Podstatnú úlohu však zohráva logicky aj životný štýl, ktorý pravidelne vedieme. A tu sú rizikovými faktormi najmä sedavý životný štýl či sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu alebo dlhodobé státie na nohách.

Za zmienku stoja takisto ďalšie známe faktory ako napríklad fajčenie, tesné oblečenie a nevhodná obuv, nadváha, problémy s vysokým krvným tlakom.