Nezařazené

Prepäťová ochrana

Perfektná ochrana pred prepätím sa skladá z troch stupňov. Aby ste boli pred výkyvmi elektrického prúdu ale aj bleskom účinne chránení musíte mať nainštalované všetky stupne ochrany.

bouřka

Typy prepäťovej ohrany
Typ B– druh prepäťovej ochrany do rozvádzača. Montuje sa pred elektromer a jej prvoradou funkciou je ochrana elektromera.
Typ C– tento druh chráni citlivejšie zariadenia, ističe, stýkače, pomocné relé. Zapája sa ešte pred nimi.
Typ D– je vhodný na ochranu citlivých elektronických zariadení. Zapája sa do elektrickej zásuvky. Vyrába sa ako adaptér, predlžovačka s viacerými zásuvkami, alebo je priamo súčasťou elektrickej zásuvky.
V rodinných domoch, panelákoch a budovách sú typy B a C povinne inštalované. Zvyčajne sú zabudované v jednom module v rozvodnej skrini.
Prepäťovú ochranu D je vhodné použiť ak chcete pred výkyvmi elektrického napätia ochrániť spotrebiče vo svojej domácnosti. Sú určene na regulovanie slabého prepätia. Pokiaľ ale nemáte v dome namontované aj predchádzajúce druhy ochrany typ D vás pred prepätím neochráni.

Investícia do prepäťovej ochrany
Ak vezmete do úvahy aké škody môže prepätie narobiť v domácnosti investovať do prepäťovej ochrany sa rozhodne oplatí. Nespoliehajte sa na náhodu, že vám sa blesk vyhne. Aj keď sú typy prepäťovej ochrany B a C inštalované povinne zaistite si aj svoje spotrebiče ochranou typu D. Nestačí len investovať do predlžovačky, či zásuvky s touto možnosťou. Nemali by ste ani zabúdať že napr. televízor vám môže prepätie zničiť aj cez anténu. Je vhodné zadovážiť si šnúru s prepäťovou ochranou, ktorá má zabudovanú aj zásuvku na TV anténu.

zásuvka

Cena prepäťovej ochranyvás rozhodne nezruinuje. Typ B a C vás bude stáť cca 120 euro. Malá investícia, ktorá môže zachrániť aj život.
Za typ D v závislosti od výrobcu a druhu zaplatíte približne 30 euro. Cena sa môže vyšplhať aj vyššie ak predlžovačka s prep. ochranou poskytuje aj ochranu telefónneho, koaxiálneho, alebo sieťového káblu, či má vstup na TV anténu, alebo USB. Takto môžete ochrániť nie len TV, ale aj tablet, alebo mobilný telefón.