Nezařazené

Kaktus

Hneď na začiatok si objasnime fakty a to je to, že existujú na svete stovky kaktusov a pre každý platí niečo iné. Na našom území sa predávajú hlavne tie kaktusy, ktoré rastú v dažďových pralesoch a nie tie, ktoré rastú na púšti ako sa mylne domnievame. Teda asi väčšina sa tak mylne domnieva. Aj ja som bola taká, kým som nevedela pravdu. A pravda sa ťažko počúva, tak si ju radšej prečítajte.

kaktusy

Zima

Starostlivosť o takýto kaktus vôbec nie je ľahká. Iba ak tak v lete. V zime je potrebné kaktus potrebné umiestniť do miestnosti so stálou teplotou okolo desiatich stupňov. Predpokladám, že teda vnútri nemáte toľko stupňov a nájsť takúto miestnosť na zimné odloženie kaktusov tiež nebude pre vás jednoduché. Ja som ju jednoducho nenašla a moje kaktusy sa pomaly ale isto redukujú. Ak kaktus necháte cez zimu vnútri, hneď sa mu nič nestane. ALE!!! Postupne vám začne vyschýnať, až vyschne úplne.

kaktus

Leto

V lete môžu byť kaktusy v miestnosti, v ktorej prebývate aj vy, ak tam nie je viac ako dvadsaťpäť stupňov. Takú miestnosť vlastním, takže cez leto som problém nemala. Horšie to bolo cez zimu, ako som už spomínala.

kykty

Presádzanie

Kaktusy je potrebné aj presádzať. A to špeciálne. Nepresádzajú sa len do čistej zemi, ale na spodok je potrebné dať väčšie kamene, cez ktoré bude pretekať voda. Na to sa dáva filtračný papier alebo obyčajný kancelársky papier, ak filtračný nevlastníte. A až na tieto súčasti sa nasype zemina určená pre kaktusy. Aj to je dôležité, pretože zemina zo záhrada nemusí byť pre ne to pravé.
Kaktusy sú veľmi vďačné rastliny, ale nie tradičné izbové, pretože ich treba sledovať a presúvať na zimu preč z vykúrenej izby. Ak sa o ne budete dostatočne starať, odmenia sa vám a bude sa im dariť, možno aj rozkvitnú. Áno, aj oni môžu kvitnúť. A ešte ako krásne. Nebudete sa stačiť diviť.