Nezařazené

Deti sú všetkým

Odkedy ste sa stali mamou alebo otcom, som si istá, že sa o dosť zmenili vaše priority. Ten malý tvor, ktorý vám doma viac či menej nečakane pribudol, zrazu začal plánovať všetok váš čas. Na svoje koníčky či voľný čas ste mohli rovno zabudnúť a každodenný kolotoč prebaľovania, kŕmenia a prezliekania sa začal točiť takou rýchlosťou, že k myšlienke na vystúpenie ste sa ani nemali kedy dostať. Ale dôležité je nenechať sa prevalcovať. Len vtedy si dostatočne vychutnáte aj svetlé stránky opatrovania detí.

Neverte každému

Tvrdí vám kamarátka, mama alebo svokra, že vašou povinnosťou je tráviť dvadsaťštyri hodín denne s vlastným potomkom? Berte ich s rezervou. Ak cítite, že vám táto najkrajšia životná úloha trochu prerastá cez hlavu, nebojte sa pribrzdiť. Doprajte si pravidelný odpočinok v spoločnosti dospelých. Starostlivosť o potomka môžu totiž zabezpečiť iní. Nielen osoby, ale aj pár inštitúcií. Pátrajte na nasledujúcich miestach:

· rodina– babičky, dedkovia, tety alebo otec dieťaťa sa raz za čas určite zvládnu postarať
· kamarátky– možno niektorým už tikajú biologické hodiny, doprajte im preto vedieť, čo môžu očakávať
· jasle– určené pre najmenšie deti, obvykle za poplatok
· škôlka– pre deti od troch rokov, štátne i súkromné
· detské centrum– môžete tam dieťa odložiť alebo tam byť s ním
· internet – tam je možností najviac, niektoré sú centrá sú multifunkčné, v hlavnom meste vyniká,ale možnosti sú aj všade inde

Základom riešenia každého problému totiž je priznanie si ho. Nikto z nás nie je superčlovek, preto treba využívať možnosti, ktoré sa ponúkajú.

V centre opatrovania detí, budú vaši potomkovia v bezpečí, budú sa dobre baviť, výborne stravovať a možno sa im nakoniec ani nebude chcieť vrátiť domov.