Nezařazené

10 spôsobov ako žiť ekologickejšie

Niekedy stačí naozaj málo a môžeme urobiť veľa. Pamätajte, že aj tie najmenšie drobnosti, ktoré trošku uľavia životnému prostrediu, sa počítajú.
 

příroda

  1. Snažte sa všetky veci v domácnosti využívať do úplného zničenia. Plastové tégliky od jogurtov, alebo šalátu, môžete umyť a použiť ako obedár na odkladanie jedla do chladničky. Vyhoďte ich až vtedy, keď sa polámu.
  2. To isté platí aj o mikroténových vrecúškach. Tie zo zeleniny, alebo pečiva nevyhadzujte. Použite ich na zabalenie iných potravín, alebo ako odpadové vrecká do koša.

  1. Nakupujte kvalitné oblečenie. Vydrží dlhšie, takže nebudete musieť neustále kupovať nové.
  2. Oblečenie, ktoré už nechcete nikdy nevyhadzujte do kontajnera. Odneste ich na charitu, detského domova a veľmi zničené kúsky pomôžu vo zvieracích útulkoch.
  3. Nenakupujte zbytočne handry na upratovanie. Postačí vám na ne staré oblečenie, ktoré rozstriháte na menšie kúsky.
  4. Obmedzte používanie čistiacich prostriedkov a práškov na pranie s chémiou. Klasická sóda, ocot a soľ plnohodnotne nahradia všetky z nich.
  5. Nakupujte už recyklovaný toaletný papier aj papierové utierky. V kuchyni sa naučte používať hlavne látkové utierky, ktoré môžete vyprať a používať roky.

globalita

  1. Ak máte možnosť a dovoľujú vám to aj vaše financie, nakupujte potraviny v sklenených, alebo papierových obaloch. Takýmto spôsobom viete znížiť spotrebu plastov. Sklenené sklíčka viete navyše využiť na uskladnenie potravín, alebo zaváranie. Tie papierové vhodiť do kompostu.
  2. Snažte sa nakupovať oblečenie, ktoré je vyrobené z prírodných materiálov. Bavlnené tričká môžete pokojne kompostovať. Ani v komunálnom odpade nenarobia toľko škody. Okrem bavlny sú ekologické aj materiály ako drevo, plsť, vlna, alebo iné prírodné vlákna.
  3. Snažte sa vyhadzovať čo najmenej potravín. Ak vám už predsa len nejaké ostanú, skompostujte ich, alebo darujte susedovi, ktorí chová sliepky, či prasatá.