Nezařazené

Stavebné sporenie kedysi a dnes

Kto by nepoznal produkt stavebného sporenia? Kedysi nebolo lepšej alternatívy odkladania voľných finančných prostriedkov do produktu, z ktorého raz ročne prišla garantovaná štátna prémia a úroky podľa objemu uložených peňazí. Skrátka sa jednalo o zaujímavý produkt, ktorým bolo možné našetriť si na nové bývanie a dostať sa k výhodnejším podmienkam na zisk úveru zo stavebného sporenia. Kedy však výhodný produkt stratil svoju atraktivitu?

euro

Je rok 2019. Ekonomike Slovenskej republiky sa darí, ľudia majú prácu, stabilný príjem a určitý obnos finančných prostriedkov ležiaci doma pod poduškou. Zle. Treba investovať! A to minimálne s návratom inflácie, ktorá je v danom roku. Dôvod je prostý – v opačnom prípade si za rovnaký obnos peňazí kúpite menšie množstvo produktov a vaše peniaze jednoducho strácajú svoju hodnotu.

Kedysi bolo trendom pravidelné odkladanie do produktu stavebného sporenia. To však je už minulosťou – nie produkt, no výhody zmizli. Dnes (rok 2019) je potrebné vložiť minimálne 2800€ ročne na získanie plnej štátnej prémie 70€. V období, kedy stavebné sporenie vstúpilo na trh (rok 1993), bol pomer optimálneho ročného vkladu ku maximálnej štátnej prémie po zaokrúhlení približne 500€ ku 200€.

úspory

Percento štátnej prémie z vloženého ročného vkladu predstavovalo teda približne 40%. Pod hranicu 10% sa uvedená hodnota dostala prvýkrát v roku 2009 a od roku 2014 sa tam i stabilne drží. Tohtoročných 2,5% je teda veľkým zosmiešnením ponúkaného produktu a malo by byť na finančnom trhu nekonkurencieschopné. Konzervatívni klienti však radi zotrvávajú v tom, čo poznajú. Prečo? No lebo je to istota. Avšak momentálne veľmi nevýhodná istota. Uložiť teda voľné finančné prostriedky do kedysi veľmi obľúbeného stavebného sporenia môže dnes byť čistou stratou a nie potenciálnym výnosom. Treba sa teda rozhliadnuť po výnosnejšom produkte, ktorý finančný trh ponúka.