Mesiac v splne – náš nepriateľ?

Je to naozaj pravda? Má nad nami Mesiac až takú moc? Vplyv mesiaca na ľudskú psychiku a celkové správania nedal spávať už v dávnej minulosti Rimanom, prírodovedci už vtedy tvrdili, že Mesiac v splne s nami dokáže poriadne zamávať. V minulosti ľudia verili na obrovskú silu Mesiaca, ktorý mal pomáhať čarodejniciam alebo spôsoboval zbláznenie sa človeka, iní zas verili že bol zodpovedný za epileptické záchvaty.

loď v splne

Čo na to súčasní vedci? Neustále sa snažia dokázať spojitosť medzi Mesiacom a psychikou človeka, experimentujú, skúmajú. No zatiaľ bez nejakých konkrétnych výsledkov, doposiaľ nevedia zistiť, akým konkrétnym spôsobom by mal Mesiac na človeka vplývať a v názoroch sa veľakrát nezhodujú. Je známy vedecký výsledok zo švédskej univerzity, ktorý urobil švédsky vedec Michael Smith – sledoval vplyv mesačného splnu na spánok. Jeho výsledky hovoria o tom, že počas splnu spíme menej o 20 minút a potvrdil ťažšie zaspávanie viac u mužov, u žien o niečo menej. Potvrdil, že mechanizmus biologických hodín v nás počas mesačných fáz zatiaľ dostatočne preskúmaný nie je, nakoľko je zložité nájsť presné vedecké metódy na dokázanie nejakej spojitosti. Ďalší výskum z roku 2004 bol zameraný na súvislosť splnu Mesiaca a vyvolanie epileptických záchvatov, no ani jednému z účastných vedcov sa to dokázať nepodarilo. Podarilo sa potvrdiť zvýšený počet autonehôd počas splnu, ale rovnako bez súvislosti jeho pôsobenia na človeka. Počas splnu zvieratá lepšie vidia, preto častejšie vyrážajú do „ulíc“.

spln mesiaca

Spln podľa všetkého vplýva aj na naše zdravie. Časté je bolenie hlavy, bolesti chrbta, intenzívnejšia bolesť jaziev a rán, astrológovia naopak tvrdia, že najkritickejší čas nie je deň splnu, ale deň pred ním. Počas priameho splnu sa naše trápenia začnú obracať k lepšiemu.

Zatiaľ teda nie je žiadnym spôsobom dokázané, že mesačný spln je zodpovedný za čokoľvek v našich životoch. To samozrejme neznamená, že na nás nemá žiadny vplyv, vedeckí odborníci neustále pracujú na nových výskumoch a technológiách, aby to vedeli dokázať alebo vyvrátiť.