Nezařazené

Dajme prírode v našom živote zelenú

V dnešnej dobe plnej panelákových bytov, rodinných zástavieb a firiem už toľko možností na spoznávanie prírody nemáme. Pýtate sa prečo by ste mali chodiť do prírody?
Má to veľa pozitívnych účinkov. Asi jednou z najdôležitejších je, že načerpáte čerstvý kyslík a prečistíte tak svoj organizmus. Ďalej sa odreagujete od každodenných stresov, zabudnete na všetky domáce povinnosti, ktoré vás ešte čakajú, tiež prídete na iné myšlienky. Príroda je pre človeka doslova liekom. Nemusíte chodiť po obrovských kopcoch a zdolávať všetky turistické trasy. Úplne postačí ak zájdete do blízkeho lesa, sadnete si k jazeru alebo jednoducho objavíte miesto, kde vás pohltí prírodná panoráma.

panorama

Príroda postupne zaniká. Ničia sa lesy, jazerá vysychajú…Preto by sme mali využiť každú voľnú chvíľku a vnímať krásu prírody. Vnímajte ako sa hýbu listy na stromoch, započúvajte sa do štebotu vtákov alebo len tak vnímajte teplo slnečných lúčov, či vánok vetra. Návšteva prírody má mnoho priaznivých účinkov na duševnom zdraví človeka. Priaznivo pôsobí na myseľ i telo.

list

Ukážte deťom krásu nepoškodenej prírody. Zoberte ich na prechádzku lesom alebo na turistiku do hôr. Zoznámte ich s rôznymi druhmi húb, vtákov či iného zverstva. Vysvetlite im ako žijú zvieratá. Nie je nič krajšie ako ukázať deťom voľne pasúce sa srnky, zajace.. keď budete pozorne počúvať, možno započujete aj symfóniu známych operencov. Deti budú vzdelanejšie, a viac si budú vážiť prírodu.
Nebojte sa, a dajte prírode vo svojom živote zelenú. Spoznáte mnoho nových vecí a určite sa budete cítiť lepšie. Možno si aj trochu zaspomínate na svoje detstvo ako ste chodili so starými rodičmi na huby, opekali s priateľmi na okraji lesa, alebo pozorovali padajúce hviezdy na deke s prvou láskou.

krajina

Určite využite každú voľnú chvíľu na pobyt v prírode.

Prírodamá v sebe obrovské bohatstvo a je už len na každom z nás aby sme ho objavili, preskúmali a ochraňovali.