Nezařazené

5 rád ako správne hospodáriť s peniazmi


1. Nemíňajte celú výplatu. Odložte si.
 
Toto sa týka najmä mladšej generácie, ktorá má tendencie minúť celú výplatu naraz. Chyba! Možno ste si kúpili nový mobil alebo oblečenie z novej kolekcie, ale na konci mesiaca zistíte, že vám nič nezostalo. Takto sa s peniazmi nehospodári. Finanční odborníci hovoria, aby ste si odložili aspoň 10% – 20% z výplaty. Čím viac, tým lepšie.investice.jpg
 
2. Vzdelávajte sa v oblasti finančnej gramotnosti.
 
Prvým krokom ako vyriešiť problém je priznať si, že problém existuje. Nie je hanba priznať sa, keď niečomu nerozumieme, špeciálne ak sa jedná o oblasť financií. Na internete nájdete množstvo online kurzov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v komplikovanom svete peňazí.
 
3. Investujte.
 
Mnoho Slovákov sa bojí investovať do akcií. Peniaze tak len ležia v bežných účtoch a sú vystavené mnohým rizikám ako napríklad inflácia. Pritom investovanie je niečo, čo je dostupné pre každého, aj pre ľudí s nižšími mesačnými príjmami. Dôležité je investovať do akcií, ktoré majú vysoký výnosový potenciál.
 
4. Premyslite si, či pôžičku naozaj potrebujete.
 
V dnešnej dobe sa bez pôžičiek takmer nezaobídete. Ak si chcete založiť rodinu v novom dome a slušne ho zariadiť, bez finančnej injekcie to dnes jednoducho nejde. Objavil sa však trend, kedy si ľudia často berú pôžičky aj na veci, na ktoré sa zvyčajne nebrali ako sú dovolenka či nový mobil.
Pri pôžičkách si trikrát premyslite, či dôvod, prečo si od banky beriete pôžičku, je naozaj závažný. Pôžičky sú totiž veľký záväzok, ktorý si mnoho ľudí úplne neuvedomuje. Môže sa stať, že na zaplatenie pôžičky budete nútený vziať druhú pôžičku, čím sa pomaly dostávate do pekelného finančného kolobehu.
Ak si chcete požičať na nové auto, vydržte ešte niekoľko rokov v MHD a kúpte si to, keď na to máte.peněženka.jpg
 
5. Kryptomeny – áno alebo nie?
 
Ďalší ošiaľ, ktorý zatriasol svetom sú investície s tzv. kryptomenami. Jednoducho povedané, kryptomeny, akými sú Bitcoin alebo Ethereum, sú digitálne platidlá založené na kryptografii. Na rozdiel od štandardných peňazí nestoja za nimi žiadne inštitúcie, ktoré ich regulujú. Na začiatku si ľudia mysleli, že Bitcoin je jednoduchá cesta ako si rýchlo zarobiť bez akejkoľvek práce. Kryptomeny sú však veľmi nestabilné, ich hodnota často kolíše. Investujte do nich len toľko, koľko ste ochotní stratiť.